Wiedźmin na pięciolinii

News - Wiedźmin

Muzyka stanowi wspaniałe dopełnienie każdego uniwersum. To ona podkreśla dramatyzm akcji w filmach, grach, czy zwiastunach, to ona mile przygrywa do ucha puszczona podczas czytania książki i to dzięki niej świat niemalże każdego cyfrowego tworu zyskuje na klimacie, i tym samym wciąga nas jeszcze bardziej. Rzecz tyczy się również świata Wiedźmina. Jest on pełen utworów, poczynając na soundtrackach gier, kończąc na produkcjach stworzonych przez fanów uniwersum wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego.

Postanowiłem naprawić błąd, jakim, według mnie, było niepoświęcenie na łamach naszej strony dostatecznej uwagi temu elementowi i przedstawić Wam część z nadmienionych dzieł oraz zachęcić do dyskusji na ich temat, co też niniejszym czynię. :-)

Na pierwszy ogień idą utwory, których mieliśmy okazję słuchać podczas napisów końcowych serialu, o którym wielu wolałoby zapomnieć, że taki w ogóle kiedykolwiek istniał. W moim odczuciu piosenki te są lepsze, niż obraz jako całość i należy poświęcić im choć trochę uwagi. Skomponowane zostały przez Grzegorza Ciechowskiego - nieżyjącego już niestety lidera grupy „Republika”. Większość z nich opiera się na tym samym motywie muzycznym ze zmieniającym się co odcinek tekstem. Wyjątkiem są utwory „Zapachniało jesienią”, który szczególnie mi się spodobał, oraz „Nie pokonasz miłości” w wykonaniu Roberta Gawlińskiego, znanego z zespołu „Wilki”.

Atencja należy się również kompozycjom, wchodzącym w skład soundtracku do świetnie wszystkim znanych gier autorstwa CD Projektu RED. Głównym kompozytorem utworów do części pierwszej jest Adam Skorupa. Przy produkcji tych wchodzących w skład „Zabójców Królów” brał też udział Krzysztof Wierzynkiewicz. Muzykę do „Dzikiego Gonu” skomponował Marcin Przybyłowicz, a przy jej realizacji wziął udział zespół neo-folkowy „Percival”. Wszystkie te kompozycje utrzymane są w słowiańskim, folkowym klimacie (szczególnie soundtrack części pierwszej), ale pojawiają się również cięższe brzmienia gitar elektrycznym oraz elementy symfoniczne.

Zostały też stworzone utwory mające na celu promować obie dotychczasowe części gry. W przypadku „jedynki” jest to piosenka polskiego deathmetalowego zespołu Vader o tytule „Sword of the wicher”. Utrzymana jest ona w mrocznym, charakterystycznym dla Vader’a, klimacie. Teledysk nagrany u podnóża zamku w Olsztynie koło Częstochowy zawiera fragmenty animacji Bagińskiego przedstawiającej walkę Geralta ze strzygą. Autorem jednego z utworów promujących „Zabójców królów” jest wokalista zespołu „DżemMaciej Balcar, a jego piosenka nosi tytuł „Biały wilk”. Drugim z nich jest utwór „Forgotten Land" Warszawskiego zespołu „Riverside”. Żaden z nich nie odniósł niestety takiego sukcesu, jak „Wiedźmiński miecz” Vader’a, nie mniej jednak warto im poświęcić uwagę.

Jak już powiedziałem, istnieją również fanowskie piosenki traktujące o świecie wiedźmina i jego bohaterach. Za przykład posłuży mi tu publikujący w serwisie Youtube raper o pseudonimie MC Sobieski. Stworzył on dotychczas trzy utwory o tej właśnie tematyce. Są to: „Dziki Gon”, „Zapach bzu i agrestu” i „Pół wieku poezji”. Myślę, że nie trzeba mówić o czym, albo o kim, który z nich opowiada. ;-)

A jakie jest Wasze zdanie na temat tych wszystkich kompozycji? Macie jakieś ulubione, bo ja nie ukrywam, że w moim przypadku jest to „Sword of the wicher”, a zaraz po nim „Zapach bzu i agrestu”. A może znacie jakieś inne, nie przedstawione przeze mnie piosenki, albo sami je tworzycie? Piszcie śmiało. :-)