Wiedźmin 2 · FAQ techniczny

Dodano: 17.05.2011 / autor: Administrator

Co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności?

  • Bardzo ważne jest, by mieć zainstalowaną najnowszą wersję DirectX i sterowników graficznych.
  • Jeśli używasz Windows Vista lub 7 spróbuj wyłączyć UAC (User Account Control). Tu znajdziesz więcej informacji na ten temat.
  • Zainstalowanie najnowszych aktualizacji dla twojego systemu operacyjnego jest dobrym pomysłem i może pomóc rozwiązać niektóre z problemów. To samo tyczy się zamykania i wyłączania wszelkich aplikacji pracujących w tle, które nie muszą być koniecznie włączone, (szczególnie oprogramowania antywirusowego) ponieważ mogą one przeszkadzać w grze. Spróbuje zastosować to rozwiązanie i przekonaj się, czy zadziała.
 

Najczęściej Zadawane Pytania

 

Instalacja DLC

Aby pobrać i zainstalować dodatkowe paczki językowe oraz darmowe DLC należy zarejestrować grę. W tym celu najlepiej skorzystać ze skrótu "Uruchom Wiedźmin 2" utworzonego na pulpicie i wejść w launcherze w opcję "Zarejestruj grę". Dalej należy postępować zgodnie z instrukcjami w okienku rejestracji:
- zalogować się, lub założyć nowe konto,
- wysłać swój klucz aktywacji.
Po zarejestrowaniu gry wystarczy wejść w opcję „Dodatki do pobrania” i wpisać klucz aktywacji DLC, aby na liście pojawiły się dodatkowe materiały do ściągnięcia.

do góry

 

Patch do polskiej wersji gry nie instaluje się na anglojęzycznym systemie

W przypadku instalacji polskiej wersji gry na anglojęzycznym systemie, instalator domyślnie zainstaluje grę do katalogu "Wiedźmin". Ponieważ anglojęzyczny system nie rozpoznaje polskich znaków, nie będzie się dało zainstalować patcha.
Aby naprawić ten problem należy zainstalować grę w katalogu, który w nazwie nie będzie zawierał polskich znaków.

do góry

 

Cofnięcie aktywacji SecuROM

Jeśli zajdzie potrzeba zainstalowania gry na innym sprzęcie, lub wszystkie aktywacje zostały już wykorzystane, należy po prostu unieważnić jeden z poprzednich kluczy instalacyjnych na jednym z systemów, na których gra została wcześniej aktywowana. Aby tego dokonać należy otworzyć wiersz poleceń (wcisnąć jednocześnie klawisze WIN i R, a następnie wpisać polecenie “cmd” w wyświetlonym okienku) i przeciągnąć plik wykonywalny gry (.exe)na okienko wiersza poleceń. Nacisnąć klawisz spacji raz, wpisać „/revoke” po odstępie i potwierdzić przyciśnięciem klawisza Enter. Pojawi się okienko dialogowe. Postępowanie zgodnie z wyświetlanymi poleceniami spowoduje unieważnienie licencji dla danego systemu. Wsparcie techniczne w przypadku pytań związanych z SecuROM dostępne jest bezpośrednio pod adresem oficjalnej strony pomocy.

do góry

 

Aplikacja nie została właściwie uruchomiona (0xc000007b)

Przy próbie uruchomienia gry pojawia się komunikat:
"Launcher.exe – Błąd aplikacji
aplikacja nie została właściwie uruchomiona (0xc000007b). Kliknij przycisk OK, aby zakończyć aplikację."

Problem związany jest z uszkodzeniem lub brakiem niektórych składników pakietów Microsoft Visual C++. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji sugerowane jest odinstalowanie wszystkich wersji pakietu (Visual C++ 2005, Visual C++ 2008, Visual C++ 2010), a następnie ich ponowna instalacja. Odpowiednie pliki, potrzebne do instalacji tych programów, można pobrać z podanych poniżej stron. W przypadku posiadania systemu Windows 32-bit, prosimy instalować tylko wersje 32-bitowe. W przypadku systemów 64-bitowych - zarówno wersje 32 jak i 64 bitowe.

Wersje 32-bit
Microsoft Visual C++ 2005
Microsoft Visual C++ 2008
Microsoft Visual C++ 2010 (dołączony również na płycie z grą)

Wersje 64-bit
Microsoft Visual C++ 2005
Microsoft Visual C++ 2008
Microsoft Visual C++ 2010

do góry

 

Gdzie znajdę numer seryjny gry?

Z grą "Wiedźmin 2" dostarczane są dwa klucze rejestracyjne: Klucz rejestracyjny SecuROMonline i www.thewitcher.com - ten klucz należy podać w celu aktywacji gry oraz opcjonalnie w celu zarejestrowania swojego egzemplarza na stronie www.thewitcher.com. Rejestracja na www.thewitcher.com jest opcjonalna i pozwoli m.in. na pobieranie dodatków do gry (DLC, pakiety językowe itp.).
Klucz rejestracji elektronicznej CD Projekt - ten klucz pozwoli zarejestrować grę na stronie www.cdprojekt.pl, za którą otrzymasz CD Punkty.

Oba klucze umieszczone są na ostatniej stronie instrukcji do gry - na okładce.

do góry

 

Gra nie uruchamia się, pojawia się komunikat o błędzie pliku d3d9_**.dll / d3d8_**.dll

Błąd ten spowodowany jest brakiem zainstalowanego lub uszkodzonego pakietu sterowników DirectX systemu Windows.

W celu rozwiązania tego problemu, należy pobrać i zainstalować aktualne sterowniki DirectX

do góry

 

Instalacja gry kończy się błędem (błąd transferu składnika, błąd danych CRC)

Komunikaty błędów danych CRC lub inne problemy w czasie instalacji "Wiedźmin 2" mogą mieć wiele przyczyn - najczęściej są to nieprawidłowa praca napędu optycznego (problem z odczytem danych z płyt w formacie DVD9) lub ingerencja innej aplikacji w proces instalowania gry. Poniżej opisane zostały podstawowe czynności, których wykonanie powinno pozwolić na poprawną instalację gry:

1) Upewnij się, że płyty nie są zabrudzone lub zarysowane - wszelkie uszkodzenia mogą uniemożliwić prawidłowy odczyt danych.

2) Sprawdź, czy uda się zainstalować grę z dysku twardego. W tym celu utwórz w wybranym miejscu 2 nowe foldery, a następnie skopiuj do nich (metodą kopiuj-wklej) zawartość obu płyt z grą. Jeśli w czasie kopiowania nie wystąpią żadne błędy, uruchom z folderu, do którego skopiowałeś zawartość DVD1, plik Setup.exe. Gdy zostaniesz poproszony o umieszczenie drugiej płyty, kliknij przycisk przeglądaj, a następnie wskaż folder, do którego skopiowana została płyta DVD2.

3) Uruchom instalację na komputerze działającym w trybie czystego bootowania.

4) Sprawdź na stronie internetowej producenta Twojego napędu optycznego, czy jest dostępna aktualizacja firmware'u (BIOSu) urządzenia. Jeśli aktualizacja jest dostępna, pobierz ją i zainstaluj. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących aktualizacji oprogramowania nagrywarki prosimy kontaktować się bezpośrednio ze wsparciem producenta urządzenia.

5) Zmień tryb transferu danych napędu optycznego. Jeśli po wykonaniu wszystkich tych czynności nadal nie będzie można zainstalować gry sprawdź, czy problem z instalacją powtarza się na innych komputerach. Czynność ta pozwoli z większą pewnością ustalić, czy przyczyna nie leży po stronie konkretnego stanowiska.

do góry

 

Nie znaleziono pliku mfc100u.dll

Po instalacji, przy próbie uruchomienia gry, pojawia się komunikat:
„Launcher.exe – Błąd systemu
Nie można uruchomić programu, ponieważ na komputerze nie znaleziona mfc100u.dll. Spróbuj ponownie zainstalować program, aby naprawić ten problem.”

Problem można rozwiązać poprzez instalację pakietu Microsoft Visual C++ 2010 w wersji 32-bitowej. Instalator pakietu - plik o nazwie vcredist_x86.exe - zamieszczony jest na płycie "Gra - dysk 2".

do góry

 

Niewystarczające uprawnienia do przeprowadzenia aktywacji

Przy próbie uruchomienia gry pojawia się komunikat:
„launcher
Niewystarczające uprawnienia do przeprowadzenia aktywacji. Uruchom aplikację jako administrator.”

Komunikat taki pojawia się w przypadku braku odpowiednich uprawnień do uruchomienia aplikacji. Aby uruchomić program:

1) W systemie Windows XP zaloguj się na konto użytkownika posiadające pełne uprawnienia administratora.

2) W systemach Windows Vista i Windows 7 kliknij na skrócie do gry prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu wybierz Uruchom jako administrator.

do góry

 

Po wpisaniu klucza rejestracji SecuROM nic się nie dzieje

Po zakończeniu instalacji użytkownik proszony jest o podanie klucza rejestracji Securom. Po wpisaniu klucza i jego zatwierdzeniu program wyłącza się bez żadnego komunikatu. Aktywacja i uruchomienie gry przed datą premiery nie są możliwe. Do aktywacji gry konieczne jest jednorazowe połączenie z internetem, celem weryfikacji klucza. W dniu premiery uruchomione zostaną serwery, z których możliwe będzie pobranie plików potrzebnych do aktywacji i uruchomienia "Wiedźmin 2". Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy możliwe będzie uruchomienie Twojego egzemplarza gry [kliknij tutaj]. Wsparcie techniczne w przypadku pytań związanych z SecuROM dostępne jest bezpośrednio pod adresem oficjalnej strony pomocy.

do góry

 

Podczas instalacji/uruchomienia gry otrzymuje komunikat "Opis: Niezgodna wersja procedury wejścia RPC"

Problem rozwiązać można instalując poprawkę do systemu operacyjnego z adresu: http://download.microsoft.com/download/msninvestor/patch/1.0/win98/en-us/mcrepair.exe

do góry

 

Program antywirusowy wykrywa wirusa w pliku witcher2.exe

Niektóre z programów antywirusowych dostępnych na rynku (np. McAfee, Ikarus, Norton) mogą wykrywać w pliku witcher2.exe wirusa. Jest to fałszywy alarm - plik ten nie stanowi zagrożenia dla systemu/komputera użytkowników. Firma CD Projekt RED nawiązała już kontakt z producentami aplikacji antywirusowych w celu wyeliminowania problemu.
Niektóre z programów mogą zgłaszać fałszywy alarm, jeśli nie zostały zaktualizowane definicje zagrożeń. Prosimy upewnić się, że zainstalowali Państwo najnowsze aktualizacje programu antywirusowego.
Jeśli mimo aktualizacji problem nadal występuje, prosimy o tymczasowe (na czas instalacji i pobrania aktualizacji gry) wyłączenie programu antywirusowego.

do góry

 

Program antywirusowy wykrywa wirusa i przerywa instalację

Niektóre z programów antywirusowych dostępnych na rynku (problem zaobserwowany z antywirusem BellGuard) mogą wykrywać w pliku witc857.rra wirusa. Jest to fałszywy alarm - to tymczasowy plik o losowej nazwie tworzony przez InstallShield. Plik nie stanowi zagrożenia dla systemu/komputera użytkowników.
Niektóre z programów mogą zgłaszać fałszywy alarm, jeśli nie zostaly zaktualizowane definicje zagrożeń. Prosimy upewnić się, że zainstalowali Państwo najnowsze aktualizacje programu antywirusowego. Jeśli mimo aktualizacji problem nadal występuje, prosimy o tymczasowe (na czas instalacj i pobrania aktualizacji gry) wyłączenie programu antywirusowego.

do góry

 

Gra działa z różną szybkością, następują samoczynne przyśpieszenia i zwolnienia gry. (procesor AMD Athlon 64 X2)

Problem:
Wiele gier ma problemy z procesorami AMD Athlon 64 X2 Dual Core. Objawiają się one zacinaniem się grafiki, zwolnieniami lub nagłymi skokami prędkości w grach. Związane jest to najczęściej z brakiem zainstalowanych sterowników do procesorów AMD Athlon 64 X2 Dual Core.

Rozwiązanie:
Zainstaluj najnowsze wersję programów:
1. AMD Dual-Core Optimizer
2. AMD Athlon 64 X2 Dual Core Driver

Sterowniki do procesorów AMD Athlon 64 X2 Dual Core można znaleźć na stronie firmy AMD. Jak sprawdzić nazwę procesora?

do góry

 

Przyciski w konfiguratorze mrygają i nachodzą na siebie

W przypadku, jeśli w ustawieniach systemu został zwiększony rozmiar tekstu (DPI), mogą występować problemy z działaniem konfiguratora gry - mryganie przycisków, nachodzenie różnych przycisków na siebie itp.

W przypadku występowania takiego problemu, prosimy przywrócić standardowy rozmiar tekstu.

Windows XP
Kliknij prawym przyciskiem myszy na Pulpicie -> wybierz Właściwości -> przejdź na zakładkę Ekran
Kliknij przycisk Zaawansowane
Na zakładce Ogólne, z menu Ustawienie DPI wybierz Rozmiar normalny (96 DPI)

Windows Vista/7
Wejdź do menu Start -> następnie Panel Sterowania -> dalej Wygląd i Personalizacja -> kliknij Ekran Jako rozmiar tekstu wybierz Mniejsze - 100% (domyślnie)
Zapisz zmiany

do góry

 

Nie mogę nic wpisać w polu na klucz aktywacji gry

Sytuacja taka może wystąpić, jeśli w systemie ustawiono niestandardowy rozmiar tekstu (DPI). W takim przypadku prosimy o ustawienie rozmiaru standardowego (100%). Instrukcję zmiany rozmiaru tekstu można znaleźć tutaj.

do góry

 

W czasie gry dźwięk jest przerywany, zacina się

Upewnij się, że w systemie Windows są uaktualnione sterowniki do karty dźwiękowej.

Drugim rozwiązaniem może być zmiana ustawień akceleracji dźwięku z poziomu DirectX.

Przejdź na pasek systemu operacyjnego. Wybierz Start -> Uruchom, wpisz dxdiag, zatwierdź Ok (Enter). Na zakładce dźwięk, przesuń suwak przyspieszania dźwięku w lewo (aby wyłączyć przyspieszanie) lub w prawo (aby ustawić pełne sprzętowe przyspieszanie). Następnie zamknij dxdiag.

do góry

 

Import save'ów z pierwszej części gry

Wiedźmin 2 automatycznie zaimportuje zapisy z końcówki pierwszej części gry jeśli znajdują się one w domyślnym katalogu:
...\Moje Dokumenty\The Witcher\saves

do góry

 

Informacje o gwarancji

Informacje o gwarancji, jaką objęte są gry dystrybuowane przez firmę CD Projekt, znajdą Państwo na stronie Gwarancja CD Projekt.

do góry

 

Wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania sprzętowe:
Processor: Core 2Duo 2.2 GHz or dual core AMD 2.5 GHz
RAM: 1 GB Windows XP, 2 GB Windows Vista/7
Graphics: GeForce 8800 512 MB or Radeon (HD3850 512 MB)
HDD Space: 16 GB

Zalecane wymagania sprzętowe:
Processor: Quad Core Intel or AMD
RAM: 3 GB Windows XP, 4 GB Windows Vista/7
Graphics: GeForce 260 1 GB or (HD4850 1 GB)
HDD Space: 16 GB

do góry

 

Co zrobić, jeśli nie znajdę tu odpowiedzi na swoje pytanie?

Źródła pomocy:

do góry