Zoltan Chivay

Zoltan Chivay - krasnolud, przyjaciel Geralta, Oficer Ochotniczego Hufu Mahakamskiego - weteran II wojny z Nilfgaardem. Postać występująca w Sadze o Wiedźminie, a także w grach Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz prawdopodobnie Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Historia:

Zoltan przez kilka lat mieszkał w Cintrze, to tam pierwszy raz usłyszał o Geralcie z Rivii, z którym później serdecznie się zaprzyjaźnił. Krasnolud poznał go osobiście w czasie gdy ten zmierzał ze swoją drużyną z Brokilonu w stronę Jarugi, Geralt przystając na ofertę Zoltana przyłączył się wraz z Jaskrem i Milvą do jego kompanii po czym wspólnie ruszyli w dalszą drogę. Podczas bitwy pod Brenną jako żołnierz Ochotniczego Hufu Mahakamskiego wsławił się zabiciem marszałka polnego Nilfgaardu Menno Coehoorna, pomogli mu w tym m.in. Munro Bruys i Yarpen Zigrin.

Fakty z życia osobistego:

Zoltan jako jeden z niewielu nieludzi przeżył pogrom w Rivii. Posiadał gadającą papugę, Feldmarszałka Dudę, którą później odsprzedał swojemu dobremu kompanowi Percivalowi. Był zaręczony z Eudorą Breckenriggs, jednak w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów zdradza Geraltowi, że rodzice Eudory zerwali zaręczyny z powodu jego udziału w powstaniu w Wyzimie po stronie Scoia'tael (nie słuchali jego tłumaczeń, że bronił tylko siebie i niewinnych osób). Krasnolud, aby zdobyć fundusze na otworzenie sztolni parowej, wraz ze swymi przyjaciółmi rabował havekarów. Iorweth zaproponował mu objęcie dowództwa nad jednym z komand, jednak Zoltan odrzucił tą ofertę czym naraził się dowódcy Wiewiórek.

Wiedźmin 1 i Wiedźmin 2:

W grze po raz pierwszy Zoltan pojawia się walcząc z rasistami w czym Geralt możne mu pomóc. Za okazaną pomoc krasnolud jest mu bardzo wdzięczny. To on uczy wiedźmina gry w kości i pomaga mu przy niektórych zadaniach. W drugiej części gry Geralt ratuje przyjaciela od stryczka we Flotsam, później w zależności od decyzji Zoltan wspólnie z wiedźminem broni oblężonego Vergen z sukcesem lub jak pisze Jaskier w swoim dzienniku wyprowadza uchodźców z podbitego przez Kaedweńczyków miasta.

Cytat z wiedźmińskiej sagi opisujący Zoltana:

Chrzest ognia, str. 82

"Moją ogromną przywarą - wyjaśnił - jest niepohamowana dobroć. Ja po prostu muszę czynić dobro. Jestem jednak rozsądnym krasnoludem i wiem, że wszystkim wyświadczyć dobra nie zdołam, Gdybym próbował być dobry dla wszystkich, dla całego świata i wszystkich zamieszkujących go istot, byłaby to kropelka pitnej wody w słonym morzu, innymi słowy: stracony wysiłek. Postanowiłem zatem czynić dobro konkretne, takie, które nie idzie na marne. Jestem dobry dla siebie i dla mego bezpośredniego otoczenia."

Ciekawostki:

  • Zoltan, tak jak niemal wszystkie krasnoludy, pochodzi z Mahakamu
  • Jest jednym z najlepszych przyjaciół Geralta
  • Mimo dużych nastrojów rasistowskich w Wyzimie Zoltan lubi to miasto
  • Najczęściej walczy mieczem przez co jest zaprzeczeniem stereotypowego modelu krasnoluda który do walki używa najczęściej młota lub topora