Yarpen Zigrin

alt

Yarpen Zigrin – krasnolud, przyjaciel Geralta. Brał z nim udział w polowaniu na smoka Villentretenmertha oraz był przywódcą grupy, która zabiła smoka Ocvista z Kwarcowej Góry. Uczestniczył również w bitwie pod Brenną. Występuje w Sadze o Wiedźminie, a także w opowiadaniu Granica możliwości ze zbioru Miecz przeznaczenia.

Historia:

Szlaki Yarpena i Geralta przecinają się, gdy krasnolud i jego kompania wybierają się z zamiarem zabicia kolejnego, po Ocviście, smoka. Ma to miejsce w opowiadaniu „Granica możliwości”. Yarpen wraz z towarzyszami biorą potem udział w walce ze smokiem Villentretenmethem.

Do ich następnego spotkania dochodzi w tomie „Krew elfów”, niedługo po opuszczeniu przez Geralta, Triss i Ciri Kaer Morhen. Dzięki starej znajomości Yarpen życzliwie przyjmuje ich i pozwala podróżować ze swoją kompanią, eskortującą ważne zaopatrzenie dla Królestwa Kaedwen.

Krasnolud brał również udział w bitwie pod Brenną, walcząc wraz z hufcem Mahakamskim przeciwko wojskom Cesarstwa Nilfgaardu. Podczas batalii został raniony w głowę, jednak nie przeszkodziło mu to zbytnio w kontynuowaniu walki w najzaciętszym boju.

Yarpen był jednym ze świadków śmierci Geralta podczas pogromu nieludzi w Rivii. Spotkali się tam, by wraz z Zoltanem Chivayem i Jaskrem usiąść przy wódce i opowiedzieć sobie nawzajem przygody przeżyte podczas ledwo co zakończonej wojny. Gdy Wiedźmin został raniony widłami w brzuch jego przyjaciele bohatersko wybiegli z karczmy, by odgonić od niego tłum.

Gra komputerowa:

W grze spotykamy go w fanowskim dodatku do pierwszej części zatytułowanym „Wesele” oraz w Wiedźminie 2, przy bramie Vergen w drugim akcie. Pełni on rolę dowódcy obrony miasta podczas ataku wojsk Henselta.

Wygląd i usposobienie:

Yarpen był krępym, brodatym krasnoludem. Przedstawiony jest jako osoba prostacka, często awanturnicza, jednak w gruncie rzeczy porządna, a na pewno lojalna wobec przyjaciół. Daje nam to niezwykły obraz postaci o rubasznym, częstokroć wręcz chamskim, humorze, która jednak potrafi być poważna i szczera.

Cytaty z Sagi wiedźmińskiej dotyczące Yarpena:

Miecz przeznaczenia, str. 27:

(...) podpowiedział Yarpen Zigrin, krępy, brodaty krasnolud, wtaczając w ogień olbrzymi, smolny karcz przytaszczony z zarośli.

Krew elfów, str. 118:

- Yarpen Zigrin - stwierdził Geralt, zaskoczony. - Nikt inny, a Yarpen Zigrin we własnej brodatej osobie!

(...) Krasnolud podszedł, wyciągnął rękę. Jego uścisk mógł śmiało pójść w zawody z żelaznymi obcęgami.

Krew elfów, str. 121:

(…) Niechaj mi panna raczy wybaczyć. Przyniosłem medykament i trochę jedzenia. Czy panna przyjmie, czy też odprawi starego gbura Yarpena Zigrina?

Ciekawostki:

  • Jarosław Boberek znany z roli Yarpena w filmie, serialu i drugiej części gry użyczył głosu Magistrowi w pierwszej odsłonie gry komputerowej.
  • W burdelu Królowej Nocy wisi portret filmowego Yarpena.
  • Bardzo polubił Geralta, Triss i Ciri podczas wspólnej wędrówki.
  • W dzieciństwie chciał być elfem.