Vesemir

Vesemir - jedyny żyjący przedstawiciel wiedźmińskiej starszyzny, "prawdopodobnie starszy od Kaer Morhen". Postać występująca w Sadze o Wiedźminie, a także w grach Wiedźmin i Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Historia:

Vesemir jest najstarszym żyjącym wiedźminem występującym w Sadze. Jako jedyny ocalał z ataku chłopstwa i magów na wiedźmińskie siedliszcze, ponieważ napastnicy byli zajęci plądrowaniem twierdzy oraz dobijaniem rannych przez co nie zauważyli ukrywającego się Vesemira. Po tym wydarzeniu, w którym śmierć poniosła cała wiedźmińska starszyzna został jedynym strażnikiem ich sekretów. Jego główne zadanie to szkolenie nowych pokoleń wiedźminów w zakresie fechtunku oraz przekazywanie im swojej wiedzy o potworach. Do najważniejszych wychowanków Vesemira należą m.in. Eskel, Geralt i Ciri.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon pomaga Białemu Wilkowi w poszukiwaniu Yennefer.

Życie osobiste:

Geralt bardzo ceni Vesemira i traktuje jak przybranego ojca, mówiąc o tym w rozmowie z Iolą. W obecności Triss Merigold stary wiedźmin jest bardzo spięty, ma do niej słabość i wciąż nie może pogodzić się z faktem, że czarodziejka nie jest już dzieckiem. Bardzo zasmuciła go śmierć Leo, który zginął w ataku Salamandry na Kaer Morhen.

Cytaty z wiedźmińskiej sagi opisujące Vesemira:

Krew elfów, str. 54

"Vesemir był naprawdę stary. Kto wie, czy nie starszy niż Kaer Morhen. Ale szedł ku niej szybkim, energicznym i sprężystym krokiem, jego uścisk był krzepki, a dłonie mocne."

Krew elfów, str. 58

"Vesemir był wiedźminem. To, że był zarazem wiekowym dziadem, nie zmieniało faktu, że zdrowia mogło mu pozazdrościć wielu młodych."

Ciekawostki:

  • Vesemir przybywa z Eskelem na ślub Geralta i Yennefer w tomiku "Coś się kończy, coś się zaczyna"
  • W grze Wiedźmin, nie nosi medalionu na szyi