Vernon Roche

Vernon Roche - przywódca Temerskich Służb Specjalnych, nazywanych także Niebieskimi Pasami. Wierny poddany króla Foltesta. Zajadły wróg Scoia'tael (zwanych potocznie wiewiórkami). Postać pojawiająca się tylko i wyłącznie w grze Wiedźmin 2, gdzie jest jednym z głównych bohaterów.

Pochodzenie

O przeszłości Roche'a wiadomo bardzo niewiele. W trakcie gry możemy dowiedzieć się, że bohater miał ciężkie dzieciństwo - nie znał swojego ojca, a jego matka musiała zarabiać na ulicy aby utrzymać syna. Z powodu zawodu swojej matki jest nazwany przez rówieśników z dzieciństwa „kurwim synem”. Będąc już dorosłym, gdy zostaje nazywany „kurwim synem” wpada w szał, omal nie zabijając prześmiewcy. Wydarzenia z przeszłości mogły ukształtować w nim hardy charakter oraz przywiązanie do króla Temerii, którego nazywa swoim „drugim ojcem”.

Charakterystyka ogólna

Vernon Roche jest świetnym szermierzem i skutecznym szpiegiem. Przez całą drugą część gry obserwować możemy go w niebieskiej pasiastej kurtce. Raczej nie zna się na żartach, co dosyć często pokazuje. Jest zdecydowany,konkretnie podchodzi do wszystkich zadań. Stawia sobie za punkt honoru, aby ostatecznie zbadać śmierć ukochanego króla i pomścić go. Posuwa się nawet do pomocy w ucieczce Geralta żeby zrealizować swoje cele. Jest bardzo przywiązany do służb specjalnych - po zamordowaniu większości swojego oddziału przez Henselta (gdy ten dowiaduję się o spisku) załamuje się i pała żądzą zemsty. W trakcie gry przywiązuje się do Białego Wilka i stara się jak najbardziej pomagać głównemu bohaterowi przekonany, że Geralt jest jedyną osobą zdolną powstrzymać królobójcę.

Historia

Roche'a poznajemy podczas przesłuchania Geralta w lochach zamku La Valette'ów i towarzyszy on nam niemal do końca fabuły Wiedźmina 2. W zależności od ścieżki jaką obierze gracz jest on bohaterem pierwszoplanowym lub drugoplanowym. Podczas początkowych wydarzeń ukazuje on swą sławetną nienawiść do Scoia'tael i wszystkiego, co związane z krasnoludzko – elfią walką o wolność. Przy wyborze „drogi Vernona Roche'a” można spotkać go kolejno: we Flotsam (gdzie pomaga Geraltowi w pogoni za Iorwethem), niedaleko obozu Henselta (gdzie stacjonują Niebieskie Pasy) oraz Loc Muinne gdzie ma miejsce finał gry.

Ciekawostki

  • Talar określa go jako „patriota chociaż chuj”;
  • Mimo nienawiści jaką darzył go Iorweth miał szacunek do jego dokonań i lojalności określając go „wymierającym gatunkiem”;
  • Vernon Roche pojawia się na okładce „Pani Jeziora”, która jest ostatnią częścią wiedźmińskiej sagi A.Sapkowskiego;
  • Pomimo trudnych przeżyć potrafi on zażartować, jak choćby przedstawiając się strażnikowi we Flotsam nazywając się Emhyr van Emreis prześmiewczo nawiązując do cesarza Nilfgaardu;
  • Nakrycie głowy Vernona to chaperon, szczególnie popularne w późnym średniowieczu;
  • Cieszy się dużym szacunkiem wśród podkomendnych którzy oprócz przywódcy widzą w nim również kompana i towarzysza;
  • Pomimo twardego charakteru pokazuje współczucie opiekując się córką zamordowanego Foltesta;
  • Nieznane są powody jego waśni z przywódcą wiewiórek – Iorwethem. Wiadomo jedynie jest to, że szpieg chciał jak najskuteczniej zwalczyć nieludzi.