Velerad

Velerad - grododzierżca Wyzimy. Pokerzysta i pijak. Osoba negatywnie nastawiona zarówno do Zakonu Płonącej Róży, jak i do Scoia'tael. Postać występująca w opowiadaniu Wiedźmin z tomu "Ostatnie życzenie" oraz grze Wiedźmin.

Historia

Po raz pierwszy spotykamy go w opowiadaniu Wiedźmin, gdy opowiada Geraltowi historię królewskiej córki Addy, zaklętej w strzygę. Podczas rozmowy widzimy jego przyjazny stosunek do wiedźminów, który jest spowodowany konkretnością zawodu zabójców potworów. Następnie Velerad brał udział w rozmowie Geralta z królem Foltestem w sprawie strzygi. Po wykonaniu przez Białego Wilka zlecenia opiekował się rannym Wiedźminem.

Gra Wiedźmin

Velerad pojawia się w akcie III na eleganckim przyjęciu w karczmie "Nowy Narakort".

W akcie III, w strażnicy obok karczmy "Nowy Narakort", odbierał zlecenia na potwory. Po napadzie Wiewiórek na Bank Vivaldich, jest jednym z "gapiów" stojącym na zewnątrz budynku.

W akcie V towarzyszy królowi Foltestowi w eskorcie do zamku. W pałacu jest jedną z trzech osób, u której Geralt zasięgnął informacji na temat strzygi. W sytuacji, gdy Geralt zszedł do krypty zamknął go tam z rozkazu króla, aż do momentu, w którym Wiedźmin odczarował, bądź zabił strzygę. Po raz ostatni spotykamy grododzierżcę w otoczeniu temerskich rycerzy przy legowisku strzygi.

Cytaty z wiedźmińskiej sagi:

Ostatnie życzenie, str. 10

Velerad, grododzierżca Wyzimy, podrapał się w podbródek, zastanowił się. Nie był ani zabobonny, ani bojaźliwy, ale nie uśmiechało mu się pozostanie z białowłosym sam na sam. Wreszcie zdecydował się.

Ostatnie życzenie, str. 19

Foltest wyszedł, zamykając za sobą drzwi. Velerad i wielmoża, którzy dotychczas stali, natychmiast rozsiedli się przy stole. Grododzierżca dopił w połowie pełny puchar króla, zajrzał do dzbana, zaklął. Ostrit, który zajął fotel Foltesta, patrzył na wiedźmina spode łba, gładząc dłońmi rzeźbione poręcze. Segelin, brodacz, skinął na Geralta.

Ciekawostki

  • Geralt pytając rzeźnika z Wyzimy Handowej o Velerada, usłyszy, że ten budzi rozczarowaniem – rzeźnik wytyka mu rozpicie się i postępujące osłabienie jego talentów administracyjnych, a następnie kończy swą wypowiedź słowami: "Velerad musi odejść", co stanowi nawiązanie do słynnego tekstu politycznego: "Balcerowicz musi odejść" (Leszek Balcerowicz był ekonomistą oraz wicepremierem i ministrem finansów Polski).
  • Nie popierał działań Zakonu Płonącej Róży i skarżył się słowami - "Zakon stał się ostatnio pierwszą władzą w Wyzimie", "Zepchnąć nas tutaj na dół, to nie do pomyślenia!".
  • Zachowuje się życzliwie w stosunku do wiedźmina i Triss Merigold, udowadniając tym samym, że jego stosunek wobec Geralta się nie zmienił, mimo długiego czasu jaki minął od ich ostatniego spotkania.
  • W przypadku odczarowania strzygi wręcza bohaterowi zerrikański sejmitar - miecz stalowy Diabeł.
  • Velerad zawsze nosi przy boku miecz - Gwalchirm, jednak nigdy go nie używa - nawet w niebezpieczeństwie.
  • W ekranizacji Wiedźmina wcielił się w niego Marek Bargiełowski.
  • Głosu w grze użyczył mu Paweł Szczęsny.