Triss Merigold

Wygraj książkę Wiedźmin: Sezon Burz!

Triss Merigold - młoda i utalentowana czarodziejka pochodząca z Mariboru. Była członkini Rady Królewskiej Temerii oraz była osobista doradczyni króla Foltesta. Przyjaciółka Yennefer, kochanka Geralta, nauczycielka Ciri. Należy również do Loży Czarodziejek. Postać występująca w Sadze o Wiedźminie, a także w grach Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Historia:

Triss imponuje związek Yennefer z Geraltem, ponieważ nie jest on zbyt szczęśliwy, ale mimo wszystko trwały i ta jego trwałość ją fascynuje. Czarodziejka podkochuje się w Geralcie i uwodzi go, mimo swej przyjaciółki. Przez całą Sagę zabiega o względy Wiedźmina, do czasu przestrogi Yennefer na balu na Thanedd. Triss Merigold jest również nauczycielką Ciri, która traktuje ją jak starszą siostrę. Uczy ją magii, starszej mowy, a także makijażu i zasad higieny. Jest członkinią Loży Czarodziejek, lecz ze względu na swój wiek nie odgrywa w niej istotnej roli. Czarodziejka po pewnym czasie żałuje swojej decyzji o współpracy z Lożą, która ogranicza jej swobodę. W grze Wiedźmin Triss towarzyszy Geraltowi, od początku wspólnie z nim walcząc z Salamandrą oraz pomaga mu w odzyskaniu wiedźmińskich sekretów. W Wiedźminie 2 czarodziejka, wraz z Geraltem, towarzyszy Foltestowi podczas oblężenia zamku baronowej La Valette. W ataku na twierdzę król zostaje skrytobójczo zamordowany, a o zabójstwo zostaje oskarżony Geralt. Triss wspólnie z Vernonem Rochem (dowódcą Temerskich Służb Specjalnych) po raz kolejny pomaga wiedźminowi oczyścić się z zarzutów i dopaść królobójcę.

Zdolności magiczne:

Triss specjalizuje się głównie w magii uzdrowicielskiej. Ponadto zna też tajemnicę żywiołów, teleportacji, alchemię i wiedzę tajemną. Nie posiada immunitetu – sztucznej odporności na choroby. Jak większość czarodziejek Merigold nabyła swe zdolności magiczne szkoląc się w Aretuzie, akademii magii położonej na wyspie Thanedd. W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów Cynthia opisując zdolności magiczne Triss mówi: "ma talent do rzucania czarów, ale brak jej determinacji, silnej woli i odwagi."

Wygląd:

Triss jest bardzo atrakcyjna, ma 22 cale w talii, czego skrupulatnie pilnuje zdrowo się odżywiając. Posiada bardzo ładny biust, mimo to nosi suknie skromnie zapięte pod szyją aby ukryć poparzenia, które są pamiątką bitwy pod Sodden. Triss ma piękne, długie, kasztanowe włosy, które nosi zawsze rozpuszczone (z wyjątkiem gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów). Duże, niebieskie oczy dodają jej atrakcyjności. Dzięki swemu urokowi osobistemu oraz dbałości o siebie (maluje się i kąpie nawet kilka razy dziennie) jest bardzo powabna, przez co podoba się m.in. Geraltowi, Eskelowi oraz Jarremu.

Cytaty z wiedźmińskiej sagi opisujące Triss Merigold:

Krew elfów, str. 52

"Zsunęła z ramion futrzaną pelerynę, zdjęła lisią czapkę, szybkim ruchem głowy rozrzuciła włosy - swoją dumę i swój znak rozpoznawczy - długie, połyskujące złotem, puszyste pukle o kolorze świeżego kasztana. (...)Piękne, długie i rozpuszczone włosy były rzadkością, wyznacznikiem pozycji, statusu, znakiem kobiety wolnej, pani samej siebie. (...)Tylko druidki i czarodziejki - i nierządnice - obnosiły się z naturalnymi grzywami, by podkreślić niezależność i swobodę."

Wieża Jaskółki, str. 83

"Triss miała dwadzieścia dwa cale w talii."

Miecz przeznaczenia, str. 329

"Kasztanowłosa Triss Merigold, wesoła, chichocząca z byle powodu, wyglądająca jak podlotek. Lubił ją. I ona jego też."

Ciekawostki:

  • Bardzo ceni sobie przyjaźń z Yenneefer, więc gdy ta prosi ją aby odstąpiła od Geralta robi to bez wahania
  • W opowiadaniu Miecz Przeznaczenia Geralt wyczytał na pomniku ku czci poległych czarodziejów bitwy pod Sodden imię Triss, więc pomyślał, że Merigold zginęła w bitwie, stąd wziął się jej pseudonim - Czternasta ze Wzgórza
  • Nie lubi się z Lambertem
  • Specjalizuje się w magii uzdrowicielskiej, leczy głównie za pomocą eliksirów
  • Potrafi szyć i haftować