Saskia

Saskia (właśc. Saesenthessis) - zwana też Dziewicą z Aedirn lub Smokobójczynią. Przywódczyni chłopskiego powstania przeciw Henseltowi, bojowniczka o równość wszystkich ras, stawiająca sobie za cel utworzenie państwa bez uprzedzeń. Postać pojawiająca się w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.

Historia:

Saskia jest jedną z najważniejszych postaci występujących w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.

Wobec klęski wojsk koronnych w starciu z armią Henselta, Saskia postanowiła zebrać resztki aedirnskich niedobitków, jak również krasnoludy i wykluczane przez wszystkich elfy w jedną wielorasową armię, z pomocą której walczyła o utworzenie Wolnego Państwa, kraju teoretycznie pozbawionego uprzedzeń rasowych.

Po raz pierwszy Geralt dowiaduje się o niej od Iorwetha, który chce wesprzeć rebelię setką swoich najlepszych łuczników, idąc ścieżką elfa Wiedźmin po raz pierwszy spotyka ją w upiornej mgle, która spowiła dawne pole bitwy. Tam Geralt wraz z Iorwethem ratuje ją, a także księcia Aedirn - Stennisa - za co Smokobójczyni jest mu bardzo wdzięczna.

Saskia charakteryzuje się ogromną walecznością, odwagą i charyzmą, co potwierdziła swą postawą podczas przygotowań do oblężenia Vergen, jak i samej obrony miasta, gdzie swym płomiennym przemówieniem zagrzała rebeliantów do walki. Mało kto wie, że Dziewica z Aedirn jest w rzeczywistości smokiem, fakt ten wykorzystuje Filippa Eilhart wraz z Shealą de Tancarville (czarodziejki chciały mieć "asa w rękawie" podczas obrad pokojowych w Loc Muinne, aby stworzyć państwo im podległe).

Do osiągnięcia swojego celu wykorzystały zbieg okoliczności w trakcie którego Saskia została otruta przez księcia Stennisa, któremu pomagał kapłan Olcan, miało to na celu wyeliminowanie Smokobójczyni z gry o aedirnski tron. Na nieszczęście nastąpiło to w krytycznym momencie wojny - gdy armia Henselta stała u bram Vergen.

Uratowania Smokobójczyni podjęli się Geralt oraz Iorweth, jednak na skutek zmodyfikowania antidotum przez Filippę Eilhart Saskia stała się całkowicie uległa w stosunku do niej.

Na konferencji pokojowej w Loc Muinne która kończy się nie po myśli czarodziejek Saesenthessis zostaje wykorzystana przez Filippę i Shealę, a do walki ze smokiem staje Geralt który w zależności od wcześniej podjętych decyzji może odczarować Saskię, dobić ją lub zostawić w spokoju. Jeżeli Saskia jest uratowana to najprawdopodobniej po historii przedstawionej w grze udaje jej się stworzyć swoje wymarzone państwo.

Ciekawostki:

  • Jeśli Geralt ją uratuje, ona mówi, że "przydałby się jej chłop"; :-)
  • Joanna d'Arc, to jej prawdopodobny pierwowzór;
  • Iorweth kocha Saskię, jednak ona jest nieświadoma jego uczuć;
  • Przydomek Smokobójczyni nosi tylko po to, aby wzbudzać odpowiedni respekt wśród rebeliantów oraz żołnierzy Henselta;
  • Jej ojcem był Borch Trzy Kawki;
  • W przeciwieństwie do swojego ojca i innych złotych smoków Saskia mogła polimorfować tylko w jedną postać ludzką.