Letho z Gulety

Wygraj książkę Wiedźmin: Sezon Burz!

Letho z Gulety - królobójca, najbardziej poszukiwany przestępca na Północy, odpowiedzialny za śmierć dwóch władców: Demawenda oraz Foltesta. Postać pojawiająca się wyłącznie w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, gdzie jest głównym antagonistą.

Historia:

Letho jest wiedźminem, który został wyszkolony w mieszczącej się na terenie Nilfgaardu wiedźmińskiej Szkole Węża. Przestała ona działać znacznie wcześniej niż wiedźmińskie szkoły na Północy. Podróżując po Nilfgaardzie został schwytany przez tajne służby cesarstwa i przesłuchiwany przez samego Emhyra var Emreisa, który złożył mu propozycję nie do odrzucenia - Letho i jego towarzysze mieli zabić jak najwięcej królów Północy, a w zamian cesarz zobowiązał się odbudować wiedźmińską Szkołę Węża. Plan zakładał, jak największą liczbę królobójstw (mających na celu wprowadzenie zamętu przed planowaną inwazją Nilfgaardu) i zrzucenie całej odpowiedzialności na Lożę Czarodziejek.

Pierwszym władcą, który miał zginąć był król Koviru Esterad Thyssen, ta misja nie doszła jednak do skutku, ponieważ Letho po nawiązaniu kontaktu z Shealą de Tancarville (członkinią Loży) przyjął jej zlecenie na zabicie króla Aedirn - Demawenda. Było to dla niego dużo korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ nie musiał już specjalnie wrabiać w zamachy Lożę Czarodziejek, bo ta sama mu sie podłożyła.

Kolejną ofiarą królobójców miał być Foltest król Temerii, pierwsza próba zamachu dokonana przez nieznanego z imienia wiedźmina nie doszła jednak do skutku, ponieważ w porę życie władcy uratował Geralt z Rivii. Od tej pory Foltest zawsze trzymał blisko siebie Geralta jako swego rodzaju ochroniarza. W zaistniałej sytuacji do drugiego podejścia zabicia króla Temerii przystąpił sam Letho, który doskonale wiedział jak łatwo można znaleźć się w pobliżu władcy i go zlikwidować mimo ochrony Geralta. W tym celu wykorzystał Iorwetha i jego Wiewiórki, razem układając plan zabicia króla.

W trakcie oblężenia zamku baronowej La Valette Letho w przebraniu mnicha czekał w klasztornej samotni wraz z królewskimi bękartami na Foltesta. W momencie, gdy Temerczyk pojawił sie w samotni, królobójca zabił go bez problemu (wykorzystując bezbronność Foltesta) i natychmiast uciekł z pomocą elfów Iorwetha. Kolejnym celem miał być Henselt - władca Kaedwen, zamach ten nie doszedł jednak do skutku ze względu na to, że król był cały czas strzeżony przez Shealę de Tancarville. Królobójca odpuścił, ponieważ zamęt jaki wywołał w królestwach Północy był wystarczający do tego, aby Nilfgaard mógł zaatakować z zaskoczenia i śmierć kolejnego władcy niewiele by zmieniła. W finałowej rozmowie z Geraltem, do której dochodzi w Loc Muinne, Letho opowiada Wiedźminowi o swej misji i o jej celu. Dalszy jego los jest niejasny - ginie z ręki Geralta, bądź też odchodzi.

Stosunek do Geralta i honor królobójcy:

Letho nigdy nie traktował Geralta jak wroga, nawet kiedy walczyli w elfich ruinach nie zabił go tylko darował mu życie, mimo iż Geralt nie ukrywał, że nie spocznie dopóki go nie odnajdzie. Ten "akt łaski" świadczy o honorze królobójcy i o tym, że nie zapomina o okazanej w przeszłości pomocy jaką otrzymał od Geralta (Geralt uratował mu życie w lasach Angrenu zabijając oszluzga, który go zaatakował). Pamięta o tym pomimo, iż Geralt ma amnezję, to jednoznacznie ukazuje, że Letho nie jest tylko bezwzględnym zabójcą pozbawionym skrupułów.

Wygląd i cechy charakteru:

Królobójca jest osobnikiem bardzo masywnym, wysokim i łysym, krótko mówiąc sprawiającym wrażenie "tępego osiłka" - sam z resztą tak o sobie mówi. Mimo to jest niezwykle inteligentny, posiada niezwykłą zdolność analitycznego myślenia i przewidywania konsekwencji. Taki, a nie inny wygląd królobójcy jest dla wielu mylący, co świetnie potrafił wykorzystać planując kolejne zamachy. Ponadto jest niezwykle silny fizycznie, o czym świadczy fakt, iż w czasie walki z Geraltem w elfich ruinach potrafił jedną ręką go podnieść i cisnąć nim w kamienną ścianę tak, że ta rozwaliła się bez problemu. Letho był znakomitym wojownikiem, najlepszym dowodem na to jest pokonanie Geralta, który wcześniej przegrał jedynie z Vilgefortzem.

Królobójcy:

W skład tej nieformalnej organizacji wchodzili:
  • Letho z Gulety - przywódca grupy i autor obydwu udanych zamachów;
  • Serrit - członek grupy i brat Egana, asystent Letho, ginie z ręki Sheali de Tancarville lub w czasie ataku na kryjówkę królobójców (w zależności od ścieżki);
  • Egan - członek grupy i brat Serrita, asystent Letho (to on dostarczył głowę Demawenda Sheali de Tancarville, ginie z ręki Geralta lub w czasie ataku na kryjówkę królobójców (w zależności od ścieżki);
  • Bezimienny wiedźmin - członek grupy i autor pierwszego nieudanego zamachu na Foltesta podczas którego zginął z ręki Geralta.

Ciekawostki:

  • Opiekował się Yennefer;
  • Uratował Triss z rąk Nilfgaardczyków;
  • Był jednym z niewielu którzy dostąpili zaszczytu rozmowy z Cesarzem;
  • Cesarz wywarł na nim niezwykłe wrażenie, podczas rozmowy z Geraltem powiedział, że królowie Północy "są zerem" w porównaniu z nim.