Jaskier

Julian Alfred Pankratz, wicehrabia de Lettenhove, alias Jaskier - bard, trubadur, poeta i najlepszy przyjaciel oraz źródło wielu kłopotów wiedźmina Geralta. Znany od Buiny aż po Jarugę z wyjątkowego talentu do ballad i uwodzenia kobiet. Postać występująca w sadze o wiedźminie, a także w grach Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon

Historia:

Matką Jaskra jest hrabina de Lettenhove, o jego ojcu nic nie wiadomo. Ma około czterdziestu lat. Nauczył się pisać w szkółce przyświątynnej w wieku lat ośmiu, zaś pierwsze rymy i melodie zaczął układać, gdy miał lat dziewiętnaście pod wpływem miłości do kontessy de Stael. Geralt naśmiewa się z poety, twierdząc, że umiejętności "wbito mu rózgą w rzyć". Bard używa pseudonimu Jaskier, aby uciec przed gniewem i zemstą mężów swoich kochanek.

Jaskier studiował przez cztery lata siedem sztuk wyzwolonych na Uniwersytecie w Oxenfurcie. Przez cały okres swoich studiów w pocie czoła pracował na opinię lenia, pijaka i kurwiarza (jak sam mówi, jego ulubionym przedmiotem była geografia, gdyż za ogromnym atlasem świata można było łatwo ukryć gąsiorek wódki), stąd u wykładowców doszło do olbrzymiego zdziwienia, gdy ukończył egzaminy z najwyższymi ocenami. Po ukończeniu edukacji dostał ofertę pracy na Uniwersytecie, gdzie wykładał przez rok w Katedrze Truwerstwa i Poezji. Wkrótce jednak zrezygnował, zarzucił lutnię na ramię i ruszył w świat, by zaznać sławy i przygody.

Jaskier prowadził nieustabilizowane życie, polegające na dawaniu koncertów na królewskich dworach, nieustannych zabawach i pijatykach. Któregoś dnia Los splótł jego drogi z wiedźminem Geraltem z Rivii, dając początek długoletniej przyjaźni. Poznali się na festynie w Gulecie, kiedy Jaskier przyczepił się do Geralta, gdyż musiał uciekać z Gulety i potrzebował ochrony. Dziewczę, które Jaskier wówczas wychędożył, miało czterech rosłych braci, którzy szukali go po całym mieście z zamiarem zrobienia z niego wałacha. Geralt przystał na propozycję wspólnej wędrówki, gdyż jak mówi Jaskier: "do tamtych pór mogłeś w drodze pogawędzić wyłącznie z koniem." Od tamtego momentu, obaj przyjaciele miewali mnóstwo przygód, jednych wesołych, innych strasznych i niebezpiecznych.

To dzięki Jaskrowi Geralt poznał Shani oraz Essi Daven ("Oczko"), a jak wiadomo te znajomości okazały się dla wiedźmina nad wyraz korzystne ;-)

Jaskier przez pewien czas pracował jako szpieg dla Dijkstry, twierdząc, że chce się przyczynić do zmian na lepsze.

W grze Wiedźmin, Jaskier nie ma znaczącej roli. Od czasu do czasu można się z nim napić wódki i pogadać o dawnych dziejach (misja "impreza u Shani"). Ponadto Jaskier przyprowadza Alvina z Wyzimy do wsi Odmęty.

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów Jaskier ma już większy udział w fabule (jest szpiegiem politycznym, za co ma zostać powieszony we Flotsam, a także podsyca bunt w obozie wojskowym Kaedwen, pisząc paszkwile przeciwko Henseltowi).

Mimo, że nie jest on wojownikiem, to często daje przykłady swojego męstwa. W opowiadaniu "Kraniec świata" mimo, że ma szansę ocalić życie, postanawia zostać u boku Geralta. W wiedźmińskiej sadze bez wahania przyłącza się do Geralta i mężnie znosi trudy podróży.

Wygląd i usposobienie:

Jaskier jest mężczyzną przystojnym, ubierającym się zgodnie z najnowszą modą, często jest mylnie brany za elfa. Jego znakami rozpoznawczymi są perlisty śmiech, kapelusik z czaplim piórkiem oraz lutnia przerzucona przez plecy (prezent od elfki Toruviel). Jaskier jest kobieciarzem - nie ma dla niego znaczenia czy ma do czynienia z dziewką w karczmie, czy damą z wysokiego rodu. Jest jednak kilka kobiet, do których Jaskier ma pełen szacunek, i których nie czyni obiektami swoich podbojów (Milva, Essi Daven, Yennefer).

Cytaty z wiedźmińskiej sagi opisujące Jaskra:

Krew elfów, str. 186

Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak, jakbyś miał niecałe dziesięć.

Miecz przeznaczenia, str. 192

- Jaskier - westchnął wiedźmin, robiąc się naprawdę senny. - Jesteś cynik, świntuch, kurwiarz i kłamca. I nic, uwierz mi, nic nie ma w tym skomplikowanego.

Krew elfów, str. 70

Jaskier dzielił atrakcyjne kobiety, w tej liczbie i czarodziejki, na przemiłe, miłe, niemiłe i bardzo niemiłe. Przemiłe na propozycję pójścia do łóżka reagowały radosną zgodą, miłe wesołym śmiechem. Niemiłe reagowały w sposób trudny do przewidzenia. Do bardzo niemiłych trubadur zaliczał zaś te, wobec których sama myśl o złożeniu propozycji wywoływała dziwne zimno na plecach i drżenie kolan.

Ciekawostki:

  • Jaskier nie wyjawia swojego prawdziwego imienia, dopóki nie jest do tego zmuszony na dworze Anny Henrietty w Toussaint.
  • Jego pseudonim pochodzi od nazwy kwiatu.
  • Jaskier trzyma w podeszwie od buta pieniądze na czarną godzinę.
  • Essi Daven jest dla Jaskra jak młodsza siostra, mimo tego że jest jego konkurentką a także mimo usposobienia Jaskra do kobiet.
  • W rolę poety w filmie Wiedźmin wcielił się Zbigniew Zamachowski.
  • W grach komputerowych Wiedźmin i Wiedźmin 2 głosu poecie użyczył Jacek Kopczyński. Prawdopodobnie wcieli się on w postać trubadura również w trzecim Wiedźminie.