Ivo Mirce (Cykada)

Ivo Mirce powszechnie zwany Cykadą, osobisty stróż Herboltha - starosty Aedd Gynvael. Za głowę Ivo dawano nagrodę w Wyzimie, Caelf i Vattweir. Postać ta występuje wyłącznie w opowiadaniu "Okruch lodu".

Historia

Cykada był rozbójnikiem, którego najął do ochrony Herbolth. Po tym, co zrobił z wysłannikami pewnego namiestnika, nikt nie odważył się przysłać do Aedd Gynvael poselstwa, aby pierwotnego starostę "usunąć ze stołka". Geralt spotyka Cykadę po raz pierwszy, kiedy przychodzi po zapłatę do starosty. Wiedźmin musi oddać Ivo swój miecz. W momencie, gdy po niego wraca rozbójnik wyzywa go i mówi, że gdyby się spotkali to kto wie, czy wyszedłby z tego cało.

Drugi raz Biały Wilk spotyka go w uliczce, którą idzie na pojedynek z czarodziejem Istreddem (do którego oczywiście nie doszło) o Yennefer. Cykada wyzywa Geralta na pojedynek, lecz popełnia błąd - w trakcie rozmowy nie patrzy mu na ręce. Efektem są dwa uderzenia pięści okutej kolczastą rękawicą w twarz Mirca i kąpiel w kałuży i błocie. Na odchodne dostaje od Wiedźmina kopniaka w policzek.

Charakterystyka

Cykada był rozbójnikiem, o nieprzeciętnych umiejętnościach szermierczych. Wynikiem jego niesławy jest jego lekceważące podejście do ludzi i chęć sprawdzenia się z każdym, kto choćby w pewnym stopniu dorównuje mu sławą, a nie jest potrzebny miastu.

Wygląd

Szabrownik jest blondynem, o wąskich długich palcach. Nosił pas z masywnymi, mosiężnymi płytkami. Jako broń nosił miecz, buzdygan i dwa sztylety.

Cytaty z opowiadania:

"- Dokąd to? - spytał, opierając wąskie dłonie o obciążony bronią pas.

- Nie twój interes.

- Żeby wyjaśnić sprawę, guzik mnie obchodzą starosta, czarownik i całe to zasrane miasto - powiedział Cykada, wolno akcentując słowa. - Idzie mi jednak o ciebie, wiedźminie. Nie dojdziesz do końca tej uliczki. Słyszysz? Chcę sprawdzić jakiś to sprawny w walce. Nie daje mi to spokoju. Stój, powiadam.

- Zjeżdżaj mi z drogi.

- Stój! - wrzasnął Cykada, kładąc dłoń na rękojeści miecza. - Nie pojąłeś, co mówię? Będziemy się bić! Wyzywam cię! Zaraz się okaże, kto jest lepszy! Geralt wzruszył ramionami, nie zwalniając kroku.

- Wyzywam cię do walki! Słyszysz, odmieńcze? - krzyknął Cykada, ponownie zastępując mu drogę. - Na co czekasz? Wyciągaj żelazo z jaszczura! Co to, strach cię obleciał? Czy też może stajesz tylko tym, którzy, jak Istredd, chędożyli tę twoją wiedźmę?"

"Mężczyzna, który zastąpił mu drogę, miał włosy żółtawe jak piórka wilgi i takie same brwi nad bladymi, pustymi oczami. Wąskie dłonie o długich palcach opierał o pas z masywnych, mosiężnych płytek, obciążony mieczem, buzdyganem i dwoma sztyletami."

Ciekawostki:

  • - W filmie i serialu w rolę Cykady wcielił się Dariusz Biskupski.
  • - W serialu Cykada pojawia się w odcinkach opartych na opowiadaniu Mniejsze zło (Mniejsze zło oraz Jaskier), podczas gdy w książce występuje jedynie w opowiadaniu Okruch lodu. Z kolei w ekranizacji, w odcinku Okruch lodu ochroniarzem Herboltha, zamiast Cykady, jest Dermot Marranga.