Iorweth

Iorweth - elf, jeden z głównych dowódców Scoia'tael działających w Dolinie Pontaru oraz najbardziej poszukiwany bandyta w tych rejonach. Największy wróg Vernona Roch'a. Postać występująca w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz prawdopodobnie Wiedźmin 3: Dziki Gon, natomiast w sadze o wiedźminie jest jedynie wzmiankowany.

Historia

Iorweth zwany też "Lisem Puszczy" jest jedną z najważniejszych postaci występujących w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Po rozbiciu jego oddziału i przeżyciu pościgu prowadzonego m.in. przez Vernona Roch'a Iorweth na nowo zebrał rozproszone grupki elfich i krasnoludzkich bojowników w jedno silne komando, stawiając sobie za cel zemstę na ludziach, przez których jego rasa cierpi.

Do grupy głównych ciemiężycieli należał m.in. Foltest, więc kiedy królobójca Letho oferuje Iorwethowi jego głowę w zamian za pomoc w ucieczce elf godzi się bez wahania.

Po śmierci króla poparcie dla Iorwetha wśród nieludzi coraz bardziej rośnie, a on sam staje się realnym zagrożeniem dla krajów zwalczających Scoia'tael. Bardzo konsekwentnie eliminuje dowódców służb specjalnych Królestw Północy, do kolekcji "trofeów" w postaci emblematów poszczególnych państw (które zdarł z piersi zabitych przez niego szefów wywiadu danego kraju) brakuje mu tylko symbolu Niebieskich Pasów.

Stosunek Iorwetha do ludzi

Elf początkowo nienawidzi ludzi z zasady. Swój stosunek do nich zmienia w momencie, gdy przyłącza się do rebelii Saskii, chcącej stworzyć państwo bez uprzedzeń rasowych. Oferuje jej swoich 100 najlepszych łuczników do walki o niepodległość Górnego Aedirn. Jeśli powstanie kończy się sukcesem Iorweth prawdopodobnie zostaje jednym z głównych dowódców wojskowych w nowym państwie. Iorweth szanuje patriotyzm i zaangażowanie w walkę z nieludźmi Vernona Roch'a mimo, że to jego największy wróg.

Cytat z wiedźmińskiej sagi

Chrzest ognia:

"Elf z komanda Iorwetha strząsnął z siebie ręce strażników, bez ociągania wszedł na pieniek i pozwolił nałożyć sobie pętlę. - Niech ży... Pieniek wykopnięto mu spod nóg."

Ciekawostki

  • Iorweth jest zakochany w Saskii;
  • Zna się z Yaevinn'em i nie podziela jego poglądów;
  • Potrafi grać na flecie;
  • Iorweth nie ufa czarodziejkom, a w szczególności Filippe Eilhart;
  • Zawsze dotrzymuje słowa np. w czasie oblężenia Vergen, gdy mając możliwość ucieczki nie korzysta z niej tylko decyduje się sprowadzić posiłki, rozstrzygając bitwę na korzyść rebeliantów.