Emhyr var Emreis

Wygraj książkę Wiedźmin: Sezon Burz!

Emhyr var Emreis - książę Cintry, późniejszy cesarz Nilfgaardu, znany też jako "Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Wrogów" (w Starszej Mowie - "Deithwen Addan yn Carn aep Morvudd"). Postać występująca w opowiadaniach, Sadze o Wiedźminie, a także w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w drugiej odsłonie gry jest tylko wspominany.

Historia:

W młodości został zaklęty w jeżokształtnego stwora przez człowieka odpowiedzialnego za morderstwo jego ojca (człowiek ten uzurpował sobie prawo do Nilfgaardzkiego tronu) w konsekwencji tego Emhyr od północy do świtu miał ludzką twarz, a w pozostałe godziny twarz jeża. Po tym wydarzeniu przez kilka lat przemierzał świat w towarzystwie błędnego rycerza, a po jego śmierci kontynuował wędrówkę sam. Gdy miał 15 lat w zamian za Prawo Niespodzianki ocalił życie Roegnerowi, królowi Cintry - król zastrzegł jednak, że Emhyr może domagać się swoich praw dopiero po skończeniu przez królewnę Pavettę (dziecko-niespodziankę) 15 lat. W następstwie tego wydarzenia po latach przyszły cesarz, pod tożsamością Duny'ego, przybył do Cintry w celu poślubienia Pavetty. To właśnie tam został odczarowany z jeżokształtnej mordy przez Geralta, któremu w podzięce przyrzekł oddać swoją córkę, Ciri.

Po pewnym czasie Emhyr zapragnął odzyskać Cesarstwo, co wiązało się to z ujawnieniem swej prawdziwej tożsamości. Od tego pomysłu odwodził go czarodziej Vilgefortz, który przekazał mu treść przepowiedni Itliny według której syn jego i jego córki Ciri miał władać połową świata, a syn jej syna - całym światem. Emhyr w to uwierzył, jednocześnie utrzymując kontakty z rebeliantami walczącymi o wyzwolenie Cesarstwa z rąk uzurpatora. W czasie gdy Ciri miała 2 lata postanowił wywieźć statkiem ją i Pavettę do Cesarstwa. Jednak malutka Ciri nie znalazła się na pokładzie statku, dzięki czemu przeżyła magiczną katastrofę wywołaną przez Vilgefortza na głębi Sedny. Emhyr po przybyciu na miejsce stanął na czele rewolucji i został Cesarzem Nilfgaardu, czuł jednak żal po śmierci żony. Nigdy jej, tak naprawdę prawdziwie nie kochał, ale nigdy też nie chciał aby zginęła.

Cesarz Nilfgaardu:

Po objęciu władzy w państwie Emhyr pod pretekstem wojny z Nordlingami, do której namawiali go magnaci, chciał uprowadzić Ciri, która przebywała w Cintrze. Do tego zadania oddelegował Cahira, jego misja zakończyła się jednak fiaskiem. Cesarz nie rezygnował i dwa lata później ponownie rozkazał Cahirowi uprowadzenie córki, tym razem z wyspy Thanned, tym czynem spowodował przy okazji słynny pucz czarodziejów.

Tymczasem Ciri zniknęła na dobre. W międzyczasie Vilgefortz przysłał mu fałszywą Cirillę. Po odnalezieniu prawdziwej Ciri Emhyr pozwolił jej zostać zostać z Geraltem i Yennefer widząc, że tego chce, a sam poślubił fałszywą Cirillę.

Wiedźmin 2:

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów Emhyr nie występuje osobiście, mimo to jest odpowiedzialny za uprowadzenie Letho z Gulety, Egana, Serrita i Yennefer. To z jego rozkazu Letho i jego towarzysze mordowali tylu władców Północy ilu dali radę, jednocześnie winą obarczając czarodziejki. Emhyr zlecił im to, aby wprowadzić zamieszanie w krajach Północy, co miało ułatwić inwazję Cesarstwa na pogrążonych w chaosie Nordlingów.

Sposób sprawowania władzy:

Emhyr var Emreis jest światłym i zdolnym władcą. Wśród innych możnych wiedźmińskiego świata wyróżnia go niezwykła umiejętność dobierania odpowiednich ludzi do rożnych zadań, czego przykładem może być chociażby Shilard Fitz-Oesterlen.

Poza tym Cesarz nie ma najmniejszej litości dla zdrajców (np. Stefana Skellena), udaremnia wszystkie spiski i zamachy na swoje życie. Bez względu na wszystko dąży do osiągnięcia swoich celów.

Cytaty z wiedźmińskiej sagi opisujące Emhyra var Emreisa:

Krew elfów, str. 218

"Czekali obaj. W ciszy. Cierpliwie. Tak jak należało czekać na rozkazy, nad treścią i brzmieniem których zastanawiał się imperator Nilfgaardu, Emhyr var Emreis, Deithwen Addan yn Carn aep Morvudd, Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Wrogów."

Krew elfów, str. 213

"Cóż za symbolika - powiedział, nie odwracając się, szczupły, czarnowłosy mężczyzna w łosiowym kaftanie, poznaczonym odciskami od zbroi i plamami rdzy."

Czas pogardy, str. 237

"Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Wrogów wszedł na salę. Przemaszerował szpalerem szlachty swym zwykłym szparkim krokiem, energicznie machając prawą ręką. Jego czarny strój niczym nie różnił się od stroju dworaków, jeśli nie liczyć braku kryzy. Ciemne włosy imperatora, jak zwykle nie ufryzowane, utrzymywała we względnym ładzie wąska złota obręcz, na szyi połyskiwał cesarski alszaband."

Ciekawostki:

  • W angielskiej wersji gry Wiedźmin 3: Dziki Gon głosu cesarzowi Emhyrowi van Emreisowi użyczy aktor Charles Dance, znany m.in. z ról w takich filmach jak: "Obcy 3", “Bohater ostatniej akcji”, oraz serialu “Gra o Tron”
  • Nie potrzebuje czarodziejów, wzywa ich tylko w nagłych przypadkach
  • Jego prawdziwą tożsamość poznajemy dopiero na końcu Sagi
  • "Emhyr var Emreis. Kupiec korzenny" w ten sposób przedstawia się Vernon Roche po przybyciu z Geraltem i Triss do Flotsam w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów