[Do przegadania] Czym zajmie się CD Projekt RED w Krakowie?

News - Wiedźmin 3

Niedawno w wywiadzie dla TVN CNBC CD Projektu potwierdził wcześniejsze plotki o powstaniu oddziału studia CD Projekt RED w Krakowie. Z ujawnionych informacji wiemy, że krakowski oddział czerwonych ma liczyć początkowo około 20 osób i zacznie pracować (obecnie osoby te pracują w Warszawie) w dawnej stolicy Polski już w czerwcu. Otwieranie filii naturalnie rodzi pytanie - czym będzie się ona zajmować? Zapraszamy do czytania redakcyjnych spekulacji oraz do dyskusji na ten temat.

Protagonista:

Osobiście stawiam, że najpewniej oddział w Krakowie zajmie się produkcją gry w uniwersum Wiedźmina przeznaczonej na telefony i tablety, która będzie miał marketingowo wspierać premierę trzeciej odsłony przygód Białego Wilka. Podobnie było w przypadku premiery Wiedźmina 1, gdy równolegle z debiutem gry na telefonach zadebiutował Wiedźmin: Krwawy Szlak (swoją drogą jedna z lepszych gier na ówczesne modele telefonów). Jeżeli tak jest w istocie, to trzeba sobie jasno powiedzieć – szykuje się prawdziwa polska mega produkcja przeznaczona na urządzenia mobilne.

Dziwi mnie jednak, że studio specjalnie otwiera oddział, aby stworzyć grę na platformy mobilne, ponieważ nie ma co ukrywać, iż wiąże się to ze sporymi kosztami oraz może rozbić jedność organizacji pracy, która w CD Projekcie podobno jest jak w zegarku… Poza tym 20 osób wydaje mi się ździebko za dużym zespołem do pracy nad zwykłą produkcją na telefony.

Możliwe też, że to właśnie w Krakowie CD Projekt RED będzie pracował nad zapowiedzianym rok temu Cyberpunkiem 2077, który obecnie znajduje się jeszcze we wczesnej fazie produkcji, więc nie wymaga ogromnych nakładów pracy.

Nie wykluczyłbym również, że nowy zespół będzie rozwijał silnik RED Engine, aby móc go w przyszłości licencjonować innym deweloperom. W końcu spółka ma takie plany.

Piżmak:

Wysunięta przez Ciebie teza, o tym że CD Projekt Red - Kraków miałby zajmować się grami "mobilnymi", wydaje się być bardzo prawdopodobna. Mnóstwo, młodych i utalentowanych ludzi z regionu małopolski, świetnie radziłoby sobie z produkcjami przeznaczonymi na tablety i smartfony. Jednakże moim skromnym zdaniem studio będzie pomagało tworzyć Wiedźmina 3 lub Cyberpunk 2077, co oczywiście nie wyklucza tego, że zamkną się tylko na produkcje typu PC i konsole. CDP wielokrotnie w swoich wywiadach podkreślał to że przygląda się rynkowi gier mobilnych, więc kto wie...

Ponadto Wiedźmin 3 na pewno wymaga ogromnej organizacji logistycznej, koordynacji, aby utrzymywać pracę na jednakowym poziomie, co mogłoby tworzyć ewentualne problemy przy rozdzieleniu prac Warszawa - Kraków, jednakże studio CD Projekt Red już nam pokazało na co je stać, podejmując pracę nawet z Chinami, gdzie został stworzony model krasnoluda do Wiedźmina 1.

Jedno jest pewne – twórcy Wiedźmina z pewnością nas jeszcze nie raz zaskoczą :-) A Wy co myślicie na temat nowego oddziału CD Projektu? Zapraszamy do dyskusji!