7 powodów, dla których warto czekać na Wiedźmina 3

News - Wiedźmin 3

W oczekiwaniu na wrażenia z grania w Wiedźmina 3 chciałbym zaprosić Was do przeczytania napisanego przeze mnie już kilka miesięcy temu (ale dotychczas niepublikowanego) artykułu o tym, dlaczego tak bardzo warto czekać na trzecią część komputerowych przygód Białego Wilka. Miłego czytania!

Do premiery Wiedźmina 3 pozostało już tylko pięć miesięcy. Zapowiada się iście piękna, co ja mówię, przepiękna produkcja, więc wszystko wskazuje, że 19 maja zadebiutuje jedna z najlepszych gier wszechczasów. Ba, w tym przypadku trudno nawet mówić o Wiedźminie, jako o samej grze, ponieważ mam wrażenie, że ostatnia część legendy Białego Wilka będzie dziełem kultury z prawdziwego zdarzenia. Poniżej przedstawiam swoje subiektywne siedem aspektów (od tego według mnie najmniej istotnego do najbardziej ważnego), w których będzie tkwić owe piękno nadchodzącego Wiedźmina 3.

Wygraj książkę Wiedźmin: Sezon Burz!

7. Oprawa audiowizualna

Pamiętam swoją reakcję na jakość grafiki drugiego Wiedźmina – od początku spodziewałem się, że będzie dobra, jednak gdy po miesiącach oczekiwania zobaczyłem grę na żywo, to i tak zostałem pozytywnie zaskoczony. W przypadku Dzikiego Gonu wszystko wskazuje na to, że oprawa wizualna ponownie wzbudzi zachwyty u odbiorców, co udowadniają publikowane kolejne materiały z produkcji – praktycznie każdy prezentuje się olśniewająco.

Jeżeli chodzi o stronę audio, to tworzona przez Krzysztofa Wierzynkiewicza, Marcina Przybyłowicza, Mikołaja Stroińskiego oraz zespół Percival muzyka z pewnością podbije serce niejednego miłośnika zarówno folku, jak i ciężkiego brzmienia.

6. Świat gry

W Wiedźminie 3 będziemy mieli okazję przemierzyć tak duży jak nigdy wcześniej kawałek, niezwykle ciekawego, skrywającego masę tajemnic, uniwersum wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego. Podczas rozrywki będziemy wspinać się po górach, pływać po morzu, eksplorować jaskinie oraz przemierzać wsie i miasta. Dodatkowo po raz pierwszy w serii pojawi się Płotka – koń Geralta – na której grzbiecie odbędziemy wiedźmińskie pielgrzymki po Ziemi Niczyjej i wyspach Skellige. Świat gry ma być otwarty, ale z ograniczeniami, czyli np. wejście nocą do lasu będzie wiązało się z większym niebezpieczeństwem niż w dzień i ogólnie nie będziemy czuli ochoty zapuszczać się w niebezpieczne rejony wiedząc, że śmierć jest w nich niemalże pewna. Wiedźmin 3 zaoferuje pod tym względem powrót do zapomnianych już przez wielu czasów pierwszych dwóch odsłon Gothic’a. Po tym co widziałem na opublikowanych materiałach, odnoszę wrażenie, iż wiarygodność świata przedstawionego będzie tak wysoka, że zwykłe oglądanie wsi i jej mieszkańców będzie potrafiło oczarować swoim sielankowym urokiem.

5. Klimat

Mam tu na myśli ten trudny do zdefiniowania słowiański klimat, na który składa się świat, w którym rządzą niedobrzy ludzie na „s” i panuje powszechna pogarda, ale też… gdzieś tam w głębi niektórych serc istnieje prawdziwa miłość, która może zdziałać cuda. Coś pięknego. :-) Wiedźmin 3 pod tym względem ma być bliższy pierwszej odsłonie gry, a nie Zabójcom Królów, więc możemy spodziewać się powrotu do korzeni – istnej kwintesencji utworów Andrzeja Sapkowskiego. Ciekawe, czy znów niczym w Panu Tadeuszu komuś podadzą czarną polewkę, hmm może tym razem… Jaskrowi? ;-)

4. Fabuła

Każdy kto czytał zbiory wiedźmińskich opowiadań oraz Sagę z pewnością nie może doczekać się zobaczenia, jak zakończy się legenda Geralta z Rivii. Sama myśl o powrocie Yennefer czy Ciri elektryzuje. Do tego dochodzi, będący zagadką, tytułowy, budzący grozę, Dziki Gon. Pod względem fabularnym na Wiedźmina 3 czekam niczym niegdyś na kolejne części przygód Harry’ego Potter’a. Szykuje się naprawdę porywająca przygoda. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że w dużej mierze będziemy mogli podążać własną ścieżką, podejmując decyzje sugerowane nam przez serce lub rozum. Oczywiście często będą się z nimi wiązały również bardzo przykre konsekwencje. Coś jak w życiu - chcesz ustąpić w autobusie miejsce siedzące stojącej obok dziewczynie, ta odpowiada, że „nie, nie postoi” i zaraz cały znajdujący się w pobliżu plebs śmieje się z twojego zachowania. Życie. :-)

3. Dialogi i polski dubbing

W trzecim Wiedźminie, podobnie jak w dwóch pierwszych częściach gry, z pewnością znajdzie się wiele znanych i lubianych cytatów z książek Andrzeja Sapkowskiego, w których dialogi nie mają sobie równych. W połączeniu z, moim skromnym zdaniem, najlepszym polskim dubbingiem w historii, szykuje się zacna poezja dla uszu. :-)

2. Postacie

Tylu, tak barwnych, wyrazistych bohaterów, jak Geralt, Yennefer, Jaskier, Ciri, czy cesarz Emhyr var Emreis i Wiedźmini nie było, nie ma i pewnie nie będzie w żadnej innej grze, a może nawet książce. W Wiedźminie 3 wreszcie spotkamy ich wszystkich. Osobiście liczę na istny powrót zza grobu Regisa. ;-)

1. Coś więcej

Już od jakiegoś czasu w gry gram nie tylko dla zabawy płynącej z rozrywki, ale też (i to przede wszystkim) dla refleksji towarzyszących graniu. Dla zabawy mogę pograć jeden raz. Dla wartościowych myśli mogę przechodzić grę, czy czytać książkę (ta sama zasada), nawet kilkanaście razy. Na Wiedźmina 3, czekam właśnie przede wszystkim dlatego, że wszystko wskazuje, iż będzie to jedna z tych magicznych gier, która skłoni do refleksji nad tym, co w życiu naprawdę ważne. Takich wartościowych myśli zawsze warto szukać. :-) I według mnie to dla nich warto tak czekać na Wiedźmina 3, ponieważ nie oszukujmy się – przecież wiadomo, jak to wszystko się skończy w sensie losy Geralta i Yen – osobiście nie mam wątpliwości, że będzie jak w piosence Grechuty – „Miłość drogę zna”:

Jednak tu nie chodzi o to, aby poznać zakończenie historii i dowiedzieć się kto zginie, a kto będzie żył długo i szczęśliwie. Chodzi o przeżycie samemu tej przygody. I wyciągniecie z niej dla siebie wartościowych refleksji. Bo uwierzcie – takiej gry jak Wiedźmin 3 długo następnej nie będzie… Ta nadchodząca polska superprodukcja z Białym Wilkiem w roli głównej jest jedną z tych, w których nadal najważniejszą rolę będzie odgrywać nie zainwestowane w nią ogromne pieniądze, ale włożone w nią serce i pasja. I myślę, że właśnie dlatego warto czekać na trzeciego Wiedźmina.

To już wszystko, teraz mam pytanie do Was - dlaczego czekacie na Wiedźmina 3? :-)