Czy wymagania Wiedźmina 3 są wysokie? – subiektywnym okiem #04

News - Wiedźmin 3

Owszem, ale moje oczekiwania względem Dzikiego Gonu też nie są niskie.

Zacznę od tego, że jeszcze tydzień temu osobiście obstawiałem wymagania Wiedźmina 3 maksymalnie na poziomie średniej klasy procesora Intel Core i3 oraz grafiki GeForce 460 GTX. Zakładałem tak, ponieważ w końcu trzecia część gry będzie działać na tym samym silniku, co Zabójcy Królów, tylko że w wersji ulepszonej (RED Engine 3) i przystosowanej do bibliotek DirectX 11. Rzeczywistość pokazała, że się bardzo mocno myliłem.

Wygraj książkę Wiedźmin: Sezon Burz!

Jedno, jest pewne - ujawnione przedwczoraj minimalne wymagania wersji PC Wiedźmina 3 wstrząsnęły lwią częścią fanów Białego Wilka. Pięć miesięcy przed premierą naszego megahitu znad Wisły, większość czekających na grę osób (w tym i ja) została nagle poinformowana, że nie będzie mogła uruchomić wyczekiwanego latami Dzikiego Gonu bez wcześniejszego naprawdę kosztownego ulepszenia swojej maszyny. Wiedźmin 3 jeszcze przed premierą bardzo surowo ocenił jakość mojego leciwego, acz solidnego, C2D w połączeniu z GeForcem 460 GTX.

Skutek tego jest taki, że aby zagrać w nadchodzącego Wiesia będę musiał gruntownie ulepszyć komputer za około 2 tysiące złotych (to dla mnie astronomiczna kwota). Pisząc szczegółowo – planuję (choć to marzenia) wymienić procesor na solidny Intel Core i5 oraz kartę na GeForce 960 GTX (pewnie zadebiutuje jeszcze przed Dzikim Gonem), do tego oczywiście dojdą koszty dodatków w postaci płyty głównej, ramu, itd. Jak widać CD Projekt RED wymaga ode mnie niemało. Dobrze, ale ja też wymagam. Konkretnie oczekuję zapowiedzianej dwa lata temu rewolucyjnej gry AAA najwyższej klasy. Żeby nie odbiegać zbytnio od tematu, to napiszę, że w ciągu 7 dni na Warowni opublikowany zostanie napisany przeze mnie (już jakiś czas temu) artykuł „Dlaczego warto czekać na Wiedźmina 3?”, w którym jasno i przejrzyście określiłem czego oczekuję po nowej grze z Białym Wilkiem w roli głównej. Aha, już niedługo będziemy mieli z Łukaszem okazję sprawdzić wersję demo „trójeczki”. Toteż jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś konkretnego o Wiedźminie 3, to piszecie w komentarzach. Obiecuję – zapytam u źródła i podzielę się niebawem z Wami odpowiedziami. :-)

Wracając do tematu uważam, że właśnie tak powinno być – w życiu powinno się wymagać od siebie i od innych, wtedy nabiera ono sensu. Przecież podobnie było z Zabójcami Królów i „jedynką”, które to części Wiedźmina też były sprzęto żerne… dzięki czemu do dziś można do nich wracać i poza ich treścią, cieszyć też oko ich stroną wizualną. Uwierzcie mi - wymaganie, to jedyna droga, aby jakoś wyłamać się z tego co ostatnimi laty serwuje nam main stream. Konkretny przykład - ostatnio CD Action oceniło Assassin's Creed: Unity na 7/10. Brak mi słów, że posiadając więcej niż kilkuletnie doświadczenie w tym zawodzie, można mieć tak niskie oczekiwania względem tworzonej przez światowego giganta gry AAA, czyli, co już napisałem powyżej, takiej, która powinna być najwyższej klasy. Naprawdę nie chcę, aby serwowano mi prezentujące taką jakość gry za 150 złotych. Oczekuję rewolucji najwyższej klasy, a nie tego co przez ostatnie lata robi Ubi, EA, Activision... Oczywiście, czy rzeczywiście CD Projekt RED zaserwuje nam takie „olśnienie” dowiemy się dopiero 19 maja.

Wracając do tematu, myślę, że szok spowodowany pojawieniem się wysokich wymagań minimalnych Wiedźmina 3 spowodowany jest przede wszystkim trwającym od kilku lat zastojem technologicznym w branży. Osobiście od czterech już lat nie ulepszałem swojego PC i w sumie aż do środy nie miałem z tym żadnego problemu. Oczywiście nie była to sytuacja normalna i winę za taki stan rzeczy ponoszą przede wszystkim słabe technicznie konsole nowej generacji (a nie w żadnym wypadku CD Projekt RED, który przygotowuje ładną wizualnie grę). Gdyby przez ostatnie lata rynek naturalnie się rozwijał, to dzisiaj większość graczy byłaby przygotowana na opublikowane wymagania Wiedźmina 3.

Niestety tak nie jest. W efekcie na tym wszystkim stracą gracze, ponieważ nie ma sensu mydlić sobie oczu – mało kogo stać na bardzo kosztowne ulepszenie komputera. Sytuacja jest wręcz tak dziwna, że rozsądną alternatywą nagle stał się… zakup PS4. Osobiście konsolę zawsze uważałem za drogą zabawkę do grania, podobnie jak Vitę, czy PSP, jednak dzisiaj jej kupno jest najbardziej opłacalne. Oczywiście nie oznacza to, że planuję jej nabycie – bez żartów. Cenie PC za to co oferuję i myślę, że jest zdecydowanie więcej warte od wszystkich konsol razem wziętych.

Niestety moje osobiste poglądy w zetknięciu z brutalnymi prawami rynku raczej nie mają znaczenia i praktycznie pewnym jest, że przez bardzo wysokie minimalne wymagania sprzedaż wersji PC Wiedźmina 3, przynajmniej w Polsce, będzie o jakieś 50% mniejsza od tej „dwójki” (100 tys. egzemplarzy w ciągu pierwszych 30 dni). Sytuacji raczej nie zrekompensują wersje gry na konsole PS4 i Xbox One, ponieważ nowych konsol w Polsce wcale tak dużo nie ma.

Żeby zakończyć pozytywnym akcentem, to wspomnę o tym, że różnica między minimalną, a rekomendowaną konfiguracją jest stosunkowo niewielka. Toteż jeżeli ta ostatnia ma pozwolić na grę na ustawieniach ultra, to wcale nie jest źle. :-)

A co Wy myślicie o wysokości wymagań Wiedźmina 3? Spodziewaliście się niższych? A może jeszcze wyższych? Planujecie robić upgrade? Piszcie.

Oczywiście przedstawione w powyższym artykule opinie, to tylko moje osobiste zdanie na rzeczony temat.