Foltest

Foltest - król Temerii, książę Sodden, pan Mahakamu, zwierzchnik Pontaru oraz senior protektor Brugge, Angrenu, Zarzecza i Ellander. Postać występująca w sadze o Wiedźminie, a także w grach Wiedźmin oraz Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.

Historia:

Rodzicami Foltesta byli Medell i Sancia z Sodden. Prócz tytułu króla Temerii posiada on też godność księcia Sodden, odziedziczoną po bezpotomnej śmierci swego wuja Ekkeharda. Król Foltest był skutecznym władcą świadczy o tym fakt wykorzystania wojny aedirnsko-kaedweńskiej do wzmocnienia roli Temerii na arenie międzynarodowej poprzez odzyskanie bogatych ziem z faktorią Flotsam na czele, utraconych w okresie panowania jego poprzednika. Foltest podobnie jak jego ojciec nie darzył swego przodka Hugona z Rivii zbytnim szacunkiem. Najlepszym dowodem na to jest usunięcie przez niego portretów dziadka z przedsionków sali tronowej. Starał się go też pomijać w swojej genealogii "wstawiając" w jego miejsce pradziadka Griffina. Do krewnych Foltesta należy m.in. królowa Meve z Lyrii.

Życie osobiste:

Foltest jest stanu wolnego. Możliwe, że spowodowane jest to nawiązaniem w młodości kazirodczego romansu z własną siostrą - Addą Temerską. Romans z siostrą zaowocował narodzinami córki - Addy Białej. Tuż po urodzeniu została na nią rzucona klątwa (przez Ostrita), po której zmarła i zamieniła się w strzygę. Dziewczynkę odczarował wiedźmin Geralt działający na zlecenie Foltesta. Inni potomkowie króla, to Bussy oraz Anais La Valette, dzieci Marii Luizy La Valette - kochanki władcy Temerii.

Ocena władcy:

Mimo swego romansu z siostrą król Foltest jako polityk jest darzony wielkim respektem wśród wszystkich władców wiedźmińskiego świata. Na plus w ocenie jego rządów można podkreślić umocnienie roli jaką pełni Temeria wśród Królestw Północy oraz utrzymywanie względnego pokoju. Na minus z pewnością zaliczyć można brak nastepcy tronu z prawego łoża, czego skutkiem był chaos wewnętrzny państwa po śmierci władcy. Inną negatywną cechą Foltesta była jego niechęć do nieludzi, co powodowało bunty i wystąpienia zbrojne osłabiajace Temerię- szerokim echem odbiło się zwłaszcza powstanie w Wyzimie.

Wygląd i cechy charakteru władcy (cytaty z wiedźmińskiej sagi):

Ostatnie życzenie, str. 18

"Foltest był szczupły, miał ładną - za ładną - twarz. Nie miał jeszcze czterdziestki, jak ocenił wiedźmin."

Krew elfów, str. 199

"Foltest (...) demonstrował wszystkim swój szlachetny profil, odwracając głowę w stronę okna."

Krew elfów, str. 202

"Byłem zawsze rzecznikiem pojednania i koegzystencji, ale jeśli oni wolą próbę sił, to spróbujemy, kto silniejszy. Jestem gotów. W Temerii podejmuję się wykończyć Wiewiórki w ciągu sześciu miesięcy."

Śmierć:

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów Foltest ginie z rąk wiedźmina skrytobójcy Letho, działającego na zlecenie Cesarstwa Nilfgaardu.

Ciekawostki:

  • W skład dworu królewskiego wchodzili: czarodzieje Triss Merigold, Fercart z Cidaris i Keira Metz, kapłan Willemer, wojewoda Bronibor oraz książę Hereward z Ellander.
  • Do najbardziej zaufanych ludzi Foltesta należeli Geralt z Rivii oraz Vernon Roche dowódca sił specjalnych Temerii.
  • Król jest dażony wielkim respektem równiez przez Nilfgaard, który widzi w nim zagrożenie dla swych interesów i najprawdopodobniej z tego powodu Cesarstwo zleca jego zabójstwo.