Barwy braterstwa - recenzja

News - Wiedźmin

Sprawdźcie, czy Barwy braterstwa mogą konkurować z poziomem nowel Sapkowskiego. Zapraszam do czytania recenzji piątego opowiadania z cyklu Opowieści ze świata Wiedźmina!

Piąta nowela z antologii Opowieści ze świata Wiedźmina, autorstwa Władimira Wasiljewa, pochodzi ze zbioru Wiedźmin z Wielkiego Kijowa i osadzona jest w świecie cyberpunkowym. Przedstawia ona historię morderstwa popełnionego na zlocie motocyklowych gangów. Głównym bohaterem utworu jest oczywiście wiedźmin Geralt, który w pracy pomaga sobie korzystając z dobrodziejstw internetu, czy innych nowinek technicznych. Poza tym zawsze ma on pistolet pod ręką. Czasy się bowiem zmieniły, ale zawód wiedźmina nie, i choć strzyg, przeraz itp. już na świecie nie ma, to pojawiły się nowe potwory (np. zdziczała ciężarówka), więc Biały Wilk jest nadal potrzebny.

Na pierwszy rzut oka brzmi to ciekawie, albo przynajmniej intrygująco, jednak muszę wszystkich od razu jasno ostrzec – opowiadanie Barwy braterstwa niczym szczególnym nie zachwyca. Ukazane śledztwo w sprawie morderstwa, choć do schematycznych tutaj nie należy, to nie ratuje noweli, ponieważ przedstawiona w niej krótka historia jako całokształt jest mało ciekawa.

Jeżeli chodzi o warstwę językową, to opowiadanie utrzymane jest w charakterystycznym słowiańskim klimacie. Pojawiają się wulgaryzmy, do tego Geralt podobnie, jak w prozie Sapkowskiego jest mistrzem ciętej riposty i cynikiem. W Barwach braterstwa rozbroiło mnie nazewnictwo policyjnej więźniarki tytułowanej tutaj… przeczytacie, zobaczycie ;-) Jednak muszę zaznaczyć, że te kilka smaczków nie ratuje mocno średniej całości.

Podsumowując już, Barwy braterstwa są najsłabszym z dotychczas przeczytanych przeze mnie opowiadań ze zbioru „Opowieści ze świata Wiedźmina”. Nic specjalnego. Nie jest to nowela zła, tylko po prostu średnia, a tak się składa, że zwykłe literackie rzemiosło, to we współczesnych czasach za mało. Prawdziwa sztuka potrzebuje czegoś więcej :-)

Ocena: 4/10

...

To gdzie najtaniej można nabyć Opowieści ze świata Wiedźmina polecam sprawdzić tutaj na Ceneo.pl.

Recenzję Ballady o smoku można przeczytać tutaj.

Recenzję Jednookiego Orfeusza można przeczytać tutaj

Recenzję Lutni, i to wszystko można przeczytać tutaj

Recenzję Wesołego, niewinnego i bez serca można przeczytać tutaj

Recenzję Barw braterstwa można przeczytać tutaj

Recenzję Okupantów można przeczytać tutaj

Recenzję Zawsze jesteśmy odpowiedzialni za tych, których... można przeczytać tutaj

Recenzję Gry na serio można przeczytać tutaj

Za dostarczenie nam egzemplarza książki do recenzji serdecznie dziękujemy wydawnictwu Solaris.